ABOUT     INSTAGRAM    CONTACT        Felsefeci Roberto Mangabeira Unger’in önerdiği kavramlar üzerinden, zihnin sahip olduğu makina ve makina karşıtı yapısının birbiriyle kurduğu ilişki, benim de insan zihnini ele alışı biçimimi yansıtıyor. Unger’e göre zihnin makina karşıtı olan kısmı --bir şairin ifadesiyle-- boşluk kapasitesine ya da başka bir deyişle hayal gücüne dair. Makina kısmında var olamayan bu nitelik, zihnin makina kısmının ayakta tuttuğu oturmuş yöntemleri ve önvarsayımları yerebilme etkisine sahip. Böylece, geriye dönüp geçmişe yönelerek keşfettiklerinden anlam çıkarmak için yeni yöntemler ve önvarsayımlar geliştirebiliyor. Ben de bu niteliğin potansiyelini irdeliyorum.


Performansımda, o çok anlamlı soruların önemini mimiklerimle seyreltiyorum.  Yüz ifadeleri ve mimikler konuşma, dinleme ve empati dahil insan iletişimindeki sosyal ve çağrışımsal biliç dışını taşıyor.


Güzel sorularla ilişkilenme yöntemleri arayışına bedenimi dahil ederek bu düşündürücü soruların düşünsel ağırlığını hafifletiyor ve anlamayı beden zekasının da içerildiği bir sürece dönüştürüyorum.
MAKING SENSE 2020

PERFORMANS, ARAŞTIRMA YARATIMI
GÜZEL SORULAR, YÜZ İFADELERİ, BEDEN, YAZI @ONLINE


^^ENG^^


Performistanbul iş birliği ile

Performans kaydı ︎︎︎


Kısa kayıt ︎︎︎

2016-2020 yılları arasında sanatçılardan, felsefecilerden, dansçılardan oluşan ve bana özgü bir ortaklık barındıran 9 kişiden 65 güzel soru topladım.

Güzel sorularla ilişkilenme yöntemleri arayışına bedenimi dahil ederek bu düşündürücü soruların düşünsel ağırlığını hafifletir ve anlamayı beden zekasının da içerildiği bir sürece dönüştürdüm.  Mimikler ve jestlerin eşlik ettiği bu süreçte sanatçı, güzel sorular ile "oynayarak" izleyiciyi sözcüklerin büyüleyici ve limitleyici tarafıyla buluştururken, dil ve düşünceye dair kendi paradoksal ilişkimi de yansıtıyorum.

MAKING SENSE 2020

YERLEŞTİRME, ARAŞTIRMA YARATIMI @İSTANBUL


^^ENG^^

Orjinal döküman ︎︎︎